De boer de vrouw en de brandewijn van Jonasson (jonas) is een regelrechte schelmenroman. Schandalig grappig, zoals te verwachten viel.
Hoe dat zit? Nou, Jonas Jonasson verstaat de kunst om de meest waanzinnige verhalen te vertellen met een vanzelfsprekendheid die je laat vergeten hoe absurd het verhaal eigenlijk is. We lazen toevallig net Zoete zoete wraak BV. Daarin dumpt een Zweedse kunsthandelaar zonder geweten (en zonder verstand van kunst) een ongewenst kind op de Afrikaanse savanne, waarna deze knaap jaren later terugkeert als Masai-krijger naar het hoge noorden om wraak te nemen.
Dat doet hij via een al even gewetenloze gek als zijn vader, die er een verdienmodel in heeft gevonden om in opdracht wraak te nemen op andere etters. Kortom, horen en zien vergaat je, maar ongeloofwaardig wordt dit heerlijke boek geen moment.
Ook zo fijn aan Jonasson: in de ene na de andere bijzin levert hij bijtende maatschappijkritiek. Zo onnadrukkelijk dat je er bijna overheen leest. Kortom, het is een feest, deze man. Zijn debuut, De 100-jarige die uit het raam klom en verdween is hetzelfde laken een pak: oude bok neemt de benen en beleeft het ene na het andere avontuur.
Of neem De profeet en de idioot. Petra, een autodidactische astrofysicus, heeft berekend dat de atmosfeer op 21 september van hetzelfde jaar, rond 21.20 uur, instort. Daarom is zij, de doemprofeet, op pad in een camper met Johan, een zeer getalenteerde chef-kok (en een idioot in de ogen van zijn oudere broer), en met Agnes, een weduwe van 75 lentes, die fan is van geld verdienen via Instagram.
Menig romancier (we komen zo te spreken over De boer de vrouw en de brandewijn van Jonasson) zou zijn handen al vol hebben aan deze plot, maar voor Jonas Jonasson begint het dan pas. Voordat de aarde vergaat moeten ze Rome zien te bereiken, waar Johan zijn corrupte broer Fredrik eens flink de waarheid wil vertellen. En uiteraard gaat niets zoals gepland. Tijdens een bizarre roadtrip door Europa, Afrika en Amerika en in een race tegen de klok laat Jonasson ook nog even zien hoe corruptie op wereldniveau werkt. .
Zijn debuutroman De 100-jarige man die uit het raam klom en verdween werd overal ter wereld een ongekend succes, en de roman is verfilmd. Heerlijk boek over een oude man die de viering van zijn eeuw in het bejaardentehuis aan zijn neus voorbij laat gaan en de benen neemt. Waarna hij de meest wilde avonturen beleeft. Een soort Hendrik Groen (waarvan binnenkort ook een nieuwe verschijnt!!!) maar dan wat woester. Dit debuut kreeg een mooi vervolg met De 100-jarige man die terugkwam om de wereld te redden.
Waar de ‘100-jarige romans’ een traktatie zijn voor mensen die zich laven aan de avonturen van een man die met een been in het graf staat maar doet alsof hij het eeuwige leven heeft, is Zoete zoete wraak BV een heerlijk boek voor iedereen die ook wel eens wraak zou willen nemen, maar bij wie wetten in de weg staan en praktische bezwaren…
Maar goed, nu verschijnt dus De boer de vrouw en de brandewijn van Jonasson. Opnieuw een waanzinnig plot, over een varkensboer die rijk wil worden door heel ZWeden verslaafd te maken aan brandewijn. Enkele dubieuze edellieden denken hem een poot uit te kunnen draaien, maar die komen van een koude kermis thuis. Beetje vreemd? Jazeker, maar wel erg lekker!